پمپ سانتریفیوژ

امروزه در صنعت تاسیسات کشور پمپ های سانتریفیوژ نقش به سزایی دارند. ویژگی بارز پمپ های سانتریفیوژ که به نحوی آن ها را از سایر پمپ ها متمایز می کند، نوع گذر سیال می باشد. گذر حجمی سیال از پمپ سانتریفیوژ به صورت یکنواخت و هموار است.

به این صورت که اگر مجرای تخلیه و خروج سیال به هر علتی بسته و مسدود شود، پمپ سانتریفیوژ از کار نمی افتد و فشار زیادی به آن وارد نمی‌شود. همین ویژگی باعث شده که در تاسیسات مراکز مختلف یکی از پر مصرف ترین پمپ ها برای انتقال آب پمپ های سانتریفیوژ باشد.

پمپ سانتریفیوژ

پمپ سانتریفیوژ چیست و چه کاری را انجام میدهد؟

پمپ سانتریفیوژ پمپی است که انرژی الکتریکی الکتروموتور را به انرژی سانتریفیوژی تبدیل کرده و با انرژی سانتریفیوژی سیال را جابه‌جا می‌کند. پمپ سانتریفیوژی از انواع پمپ های دینامیکی است که از طریق انرژی مکانیکی ایجاد شده از انرژی الکتریکی الکتروموتور، سیال موردنظر را جابه‌جا و منتقل می کند و و در نهایت فشار سیال را افزایش می‌دهد.

در انتخاب نوع پمپ می بایست جوانب بسیاری را متناسب با شرایط و نیاز کاری سنجید. تا پمپی انتخاب شود که در مواقع اضطراری جوابگوی مشکلات احتمالی باشد. به فرض مثال افت فشار ناشی از مشکلات اتصالات و یا اصطکاک سیال، توسط پمپ های سانتریفیوژ قابل کنترل است. بنابراین برای جلوگیری از بروز چنین مشکلاتی باید با دقت تمامی نکات مهندسی و حساب شده حتی در رابطه با پمپ های سانتریفیوژ و کارایی آن ها در محل نصب شده و طول عمر آنها، رعایت شود.

انواع پمپ سانتریفیوژ

پمپ سانتریفیوژ بر اساس موارد زیر، طبقه بندی می شوند.

 • تعداد لوله های مکنده (تک مکنده یا دو مکنده)
 • تعداد پروانه ها (تک پروانه، دو پروانه یا طبقاتی)
 • کارکرد یا بازده خروجی
 • پروانه ها (نوع پروانه و تعداد پره ها)
 1. پمپ شعاعی (Radial pump)

در این نوع پمپ سانتریفیوژی تامین فشار به سیال تنها از طریق نیروی سانتریفیوژی ایجاد می شود و تخلیه انرژی به بیرون به صورت شعاعی می باشد.

 1. پمپ مختلط (Mixed pump)

در پمپ سانتریفیوژی جریان مختلط، فشار ایجاد شده به پمپ بیشتر از طریق نیروی سانتریفیوژی و مقداری از آن از طریق تیغه ها می باشد و تخلیه آن هم به صورت شعاعی و محوری است.

 1. پمپ محوری (Axial pump)

فشار ایجاد شده در این پمپ ها که به آنها پمپ ملخی هم گفته می شود بیشتر از طریق تیغه ها می باشد.

نکته: از پمپ های جریان محوری بیشتر برای تولید دبی های بالاتر و از پمپ های جریان مختلط و پمپ های جریان شعاعی برای تولید فشار های بیشتر استفاده می شود.

نکته: پمپ های سانتریفیوژ تنها برای پمپاز آب تمیز هستند و نباید هیچ گونه ناخالصی همراه آب باشد علی الخصوص در مدل هایی که پروانه بسته هستند. در برخی مدل ها هم پمپ می تواند مقدار مشخص و معینی ناخالصی را نیز منتقل کند.

پمپ سانتریفیوژ

مزایای پمپ سانتریفیوژ

سهولت در نصب و راه اندازی

قابلیت حمل آسان

امکان ایجاد جریان یکنواخت

قیمت مناسب

معایب پمپ سانتریفیوژ

به دلیل وابسته بودن فشار به ارتفاع با افزایش ارتفاع فشار کاهش پیدا می‌کند.

نیاز به آب بندی (همواره پمپ و لوله های آن باید پر از آب باشند. )

ناتوانی در ایجاد هد و دبی های بسیار بالا

کاربرد پمپ سانتریفیوژ

از پمپ های سانتریفیوژ معمولا برای انتقال آب استفاده می کنند اما در م. اردی برای جابجایی و انتقال مواد شیمیایی با ویسکوزیته کم و سوخت که مقداری رقیق تر هستند نیز استفاده می‌شود.

پمپ های سانتریفیوژ برای مصارف زیر کاربرد دارند

 • انتقال آب دریا
 • آتش نشانی
 • جریان آب
 • سیستم های تهویه هوا
 • سیستم های فشار و بخار
 • پتروشیمی
 • سیستم های شستشو
 • تولید برق
 • آبرسانی

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.