کلکتور چیست؟+ کاربرد و نصب کلکتور در سیستم گرمایش از کف

کلکتور چیست؟+ کاربرد و نصب کلکتور در سیستم گرمایش از کف

به بررسی کلکتور چیست و انواع مختلف آن از جمله کلکتور گرمایش از کف و چگونگی روش نصب کلکتور می پردازیم.کلکتورها در ساختمان‌ها و سیستم‌های مختلف برای توزیع و جمع‌آوری مواد، سیالات و انرژی استفاده می‌شوند.

گرمایش از کف چیست؟

یکی از جدیدترین روش های گرمایشی، اجرای سیستم گرمایش از کف ساختمان است. این روش یک روش لوکس محسوب می شود.

اجرای گرمایش از کف پکیج و شوفاژ در مقایسه با دیگر سیستم های حرارتی موجب صرفه جویی در مصرف انرژی شده و موجبات رفاه و آسایش بیشتر ساکنین ساختمان نیز فراهم می آورد. زیرا حرارت در کل فضا یکسان پخش می شود و هوای مطلوبی را ایجاد می کند و از ایجاد دوده و سیاهی در دیوارها جلوگیری می کند. با خواباندن لوله ها بر اساس نقشه گرمایش از کف به صورت تابشی موجب انتقال حرارت می شود.

مزایای سیستم گرمایش از کف:

 • به طور یکنواخت کل فضا را گرم می نماید.
 • امکان ایجاد دمای مطلوب در کف را دارد.
 • در مصرف انرژی هزینه های مصرفی صرفه جویی کمی شود.
 • تعمیر و سرویس همیشگی ندارد.
 • امکان کنترل دما وجود دارد.
 • با هر کف پوشی قابل استفاده است.

روش های اجرای سیستم گرمایش از کف

عموما سه روش اجرای سیستم گرمایش از کف وجود دارد.

 • گرمایش کفی با هوای گرم
 • گرمایش کفی با جریان الکتریسیته
 • گرمایش کفی با آب گرم

سیستم گرمایش از کف الکتریکی یا گرمایش کفی با جریان الکتریسیته

این نوع سیستم گرمایش از کف با استفاده از انرژی الکتریکی گرمای ساختمان را تامین می­‌کند. در این سیستم المنت ­هایی با مقاومت الکتریکی زیاد روی سطح زمین نصب می‌­شود و گرم شدن این المنت­ ها زمین و سپس فضای محیط را گرم می­‌کند.

مزیت مهم این روش گرمایش از کف سریع و آسان بودن نصب آن است. همچنین نیازی به پکیج و لوله­‌کشی خاصی ندارد و نشتی در آن رخ نمی­‌دهد. اما ایراد این روش این است که هزینه برق مصرفی زیادی دارد و زیاد مقرون به صرفه نمی‌­باشد.

سیستم گرمایش از کف آبی یا گرمایش کفی با آب گرم

در این نوع سیستم گرمایش از کف لوله­‌های آب در کف زمین قرار داده می­شوند. معمولا لوله­‌های آب مورد استفاده از جنس مس و پلیمر هستند. با عبور جریان آب گرم از لوله‌­ها زمین گرم می‌­شود.

باید توجه داشت برای نصب این سیستم به پکیج و رادیاتور نیاز است. نصب و راه‌­اندازی این سیستم زمان و هزینه زیادی دارد و باید بسیار دقیق و بدون خطا انجام شود تا لوله‌­ها دچار نشتی نشوند.

این سیستم زیر کفپوش‌­های ساختمان نصب می­‌شود و در صورت ایجاد مشکل باید کف را خراب کرد. مزیت این روش گرمایش از کف این است که مصرف انرژی کمی دارد و از این نظر مقرون به صرفه می‌­باشد و در صورت نصب اصولی تا سال­ها بدون بروز هیچ اشکالی کار می­‌کند.

لیست لوازم گرمایش از کف

 • عایق و تجهیزات مربوطه اعم از فوم شانه تخم مرغی, فوم ورقه ای( مش, بست خاردار یا بست ریلی گرمایش از کف, بسته به انتخاب مجری و کارفرما
 • جعبه کلکتور, کلکتور, بست کلکتور, شیر کلکتوری, شیر هواگیری یا ایرونت, شیر ترموستاتیک
 • لوله 5 لایه یا تک لایه پکس به متراژ لازم

انتخاب فوم گرمایش از کف, بین فوم شانه تخم مرغی که اجرای راحت تری داشته, نصب فوم ورقه ای با مش که استحکام و قیمت بالایی دارد و استفاده از فوم ورقه ای همراه با بست ریلی یا خاردار بسته به روش اجرای گرمایش از کف مجری و هزینه پرداختی کارفرما دارد.

اما به طور کلی به دلیل ضخامت بیشتر(چند سانتیمتری) فوم شانه تخم مرغی نسبت به فوم های ورقه ای احتمال افت و کاهش ضخامت در فوم شانه تخم مرغی در طول زمان بیشتر بوده و این فوم ها بعد از مدتی باعث لق شدن سرامیک و کف محل اجرای گرمایش از کف میشوند.

اجرای گرمایش از کف با مش هم مشکل تر است و هم یک مقدار گران, اما استحکام آن تضیمن شده است, چرا که مش یا توری های فنسی مانند یک فونداسیون ساختار زیرسازی  کف محل را محکم میکنند.

کلکتور چیست؟

کلکتور قطعه ای میله ای و لوله‌ای شکل و از جنس برنج است که در زیر آن تعدادی خروجی ایجاد شده است تا با اتصال شیرهای مخصوص کلکتوری به این راه‌ها یا خروجی‌ها آب به مسیرهای متفاوت تقسیم و ارسال شود.

این وسیله باعث میشود تا آب به صورت یکسانی در سطح ساختمان تقسیم شود.  و این امکان را به شما میدهد که بتوانید در هر زمان و بسته به ضرورت آب هر منطقه را قطع کنید و تغییرات و تعمیرات خود را انجام دهید.

به عبارتی دیگر می توان گفت کلکتور  روش نوین لوله‌کشی‌های سرد و گرم ساختمانی می‌باشند که وظیفه تامین آب مورد نیاز هر واحد اداری،تجاری و مسکونی را به صورت کاملا یکنواخت و همگن برعهده دارند.

انواع کلکتور

در ادامه به برخی از انواع رایج کلکتورها اشاره می‌کنیم. این تنها برخی از انواع کلکتورها هستند و در واقع بستگی به نوع سیستم و نیازهای ساختمان، انواع دیگری از کلکتورها نیز وجود دارد.

کلکتور آب

این نوع کلکتور برای توزیع آب در ساختمان‌ها استفاده می‌شود. معمولاً شامل لوله‌ها، شیرها و اتصالات است که آب را به مناطق مختلف ساختمان می‌رساند.

کلکتور برق

این نوع کلکتور برای توزیع برق در سیستم برق ساختمان استفاده می‌شود. معمولاً شامل لوله‌ها، کابل‌ها و اتصالات است که برق را از مرکز توزیع به نقاط مختلف ساختمان می‌رساند.

کلکتور هوا

این نوع کلکتور برای توزیع هوا در سیستم‌های تهویه مطبوع و تهویه هوا استفاده می‌شود. معمولاً شامل لوله‌ها، شیرها و اتصالات است که هوا را به فضاهای مختلف ساختمان منتقل می‌کند.

کلکتور داده

این نوع کلکتور برای توزیع اطلاعات و سیگنال‌های دیجیتال در سیستم‌های شبکه و ارتباطات استفاده می‌شود. معمولاً شامل کابل‌ها، پچ پنل‌ها و اتصالات است که اطلاعات را بین تجهیزات مختلف منتقل می‌کند.

کلکتور گرما و سرما

این نوع کلکتور برای توزیع حرارت یا سرمایش در سیستم‌های گرمایش و سرمایش ساختمان استفاده می‌شود. معمولاً شامل لوله‌ها، شیرها و اتصالات است که حرارت یا سرمایه را به اتاق‌ها و فضاهای مختلف ساختمان منتقل می‌کند.

کلکتور گرمایشی – کلکتور گرمایش از کف

راه‌های زیاد و متنوعی برای ایجاد و تولید گرما در ساختمان های مختلف وجود دارد.که یکی از آنها سیستم گرمایش از کف است. کلکتور گرمایش از کف یکی از ایمن‌ترین و بهترین روش‌های تولید گرما است.و امروزه با توجه به مزیت‌های این سیستم فروش مناسبی را به دست آورده.است. برای راه اندازی این سیستم به مهندسان تاسیساتی و مجرب در این حوزه نیاز دارید.

کلکتور گرمایش از کف مجموعه کاملی از احتیاجات پیمانکاران،مجریان و طراحان را به صورت یک کجا فراهم کرده است .

از جمله مواردی که میتوان به وجود آنها اشاره کرد: فلومتر ،شیر برقی، شیرهواگیر، شیرتنظیم دبی، مدار بای پس ،شیرتغذیه پرکن و…به صورت مستقل در هرکدام از شاخه های رفت و برگشت اشاره کرد.

کلکتور گرمایش از کف با کلکتورهای دیگر مدارها تفاوت های قابل توجهی دارد. این نوع کلکتورها دارای یک شیر تنظیم جریان به صورت یک تکه و سرهم به همراه یک دبی سنج می باشد. همچنین در انتهای آن یک شیر هواگیر وجود دارد که اهمیت قابل توجهی در گرمایش از کف دارد.و در موقعیت‌هایی برای بهبود عملکرد گرمایش و هواگیری از آن استفاده.می شود. قیمت کلکتور گرمایش از کف.

شیر هواگیر تعبیه در کلکتور گرمایش از کف به صورت اتوماتیک کار می کند. دلیل تولید این محصول به همراه دبی سنج و شیر تنظیم جریان، را می توان حساسیت بالای لوله های گرمایش از کف دانست. چرا که به صورت یکنواخت و بالانس آب را در سیستم به گردش در می آورد. همچنین این محصول با داشتن شیرهای اتوماتیک دیگر نیازی به نصب شیر نخواهند داشت. فروش کلکتورهای گرمایش از کف در حال حاضر به صورت قابل توجهی افزایش یافته.است.که این امر نشان دهنده کیفیت و کارایی بی نظیر آن می باشد. کلکتورهای معمولی با اینکه سبب کاهش هزینه می شود اما به دلیل نبود کنترل های لازم سبب وارد شدن فشار زیاد به لوله ها می شود و در طول زمان صدمات جبران ناپذیری به لوله ها وارد می سازد.

کلکتور آتش نشانی

کلکتور اتش‌نشانی به عنوان یک قسمت حیاتی از سیستم اطفاء حریق ساختمان‌ها می‌باشد و در صورت وقوع حریق، توزیع آب به طور همزمان و همگام به اسپرینکلرها و دستگاه‌های دیگر به منظور خاموش کردن حریق و جلوگیری از گسترش آن را تضمین می‌کند.

کلکتور رفت و برگشتی چیست؟

کلکتور ( رفت و برگشت)  یا منیفولد گرمایش از کف که به آن کلکتور گرمایش کفی هم گفته میشود. سیستمی است که آب گرم را در مدار گرمایش توزیع می کند. لوله های گرمایش از کف به منبع گرما متصل می شود. آب در دمای مناسب از دیگ بخار (از طریق یک شیر مخلوط) یا از پمپ حرارت تغذیه می شود. و با سرعت جریان صحیح به به سیستم گرمایش از کف هدایت میشود. کلکتور ( رفت و برگشت) می تواند چندین ناحیه را به طور همزمان کنترل کند. و به هر منطقه اجازه می دهد تا بسته به نیاز کاربر در دمای متفاوتی گرم شود.کلکتور-فلومتردار-سه-انشعابه-دانفوس

اجزای کلکتور گرمایش از کف

نکته ای که لازم است به آن توجه شود این است که تمامی قطعات ذکر شده در ادامه در تمامی کلکتورهای گرمایش از کف به کار برده نمی شود.

شیر عملگر یا اکچیتور

یکی از مزیت های بسیار بزرگ استفاده از کلکتور در سیستم گرمایش از کف، امکان کنترل جریان سیستم در یک مکان یا چرخه گرمایشی مجزا است. تنها وسیله ای که برای این منظور کاربرد دارد، شیر عمل کننده یا اکچیتور است.
سیستم گرمایش از کف تنها زمانی می تواند کارایی خوبی داشته باشد، که طول لوله های آن با توجه به متراژ محیط تطابق داشته باشد.
به همین دلیل است که کلکتورهای گرمایش از کف در اندازه و تعداد متفاوت وجود دارند. هر کدام از کلکتورها یکی از نقاط ساختمان را گرم می کند، حال آن نقطه ممکن است به بزرگی کل ساختمان باشد یا به اندازه فقط یک اتاق باشد.
به هر حال شیر عملگر به شما کمک می کند تا جریان آب درون لوله های یک منطقه را که مورد نیاز نیست را قطع کرده و یا جریان آب منطقه مورد نیاز را وصل کند.
این شیر به طورت الکتریکی کنترل شده و قطع و وصل شدن آن توسط فرمان صادره از سوی ترموستات اتاقی صورت می گردد.

شیرهای تنظیم بالانس

اگر سیستم گرمایش از کف به درستی نصب شود، معمولاً نیازی به بالانس شدن ندارد، با این حال ممکن در برخی موارد نیاز باشد که سیستم بالانس شود. شیرهای تنظیم بالانس به شما این امکان را می دهند تا جریان آب هر چرخه را به طور جداگانه کنترل و تنظیم کنید.
بسیاری از این شیرها به فلومتر مجهز هستند تا این کار به آسانی صورت بگیرد.

شیرهای قطع و وصل جریان

شیرهای قطع و وصل توپی در تمام اجزای لوله کشی ساختمان به کار می روند و در واقع می توان از آن ها به عنوان یکی از اجزای بسیار مهم و ضروری در کلکتور گرمایش از کف یاد کرد. شیرهای توپی قرمز رنگ مخصوص جریان رفت یا آب گرم و شیرهای توپی آبی رنگ مخصوص جریان برگشت یا آب سرد هستند.

شیر تخلیه

شیرهای تخلیه نیز به منظور تخلیه آب سیستم گرمایش از کف در مواقعی همچون هواگیری و بالانس کردن سیستم استفاده می شوند.

قطع کننده دمای بالا

اگر به دلیل برخی مشکلات آب ورودی به سیستم گرمایش از کف بیش از حد بالا باشد، قطع کننده دمای بالا وارد عمل می شود.  این قطعه به منظور جلوگیری از داغ شدن بیشتر آب در سیستم پمپ سیرکولاتور سیستم را خاموش می کند.

فلومتر

جریان سنج در مسیر جریان آب در کلکتور گرمایش از کف تعبیه می شود. به این صورت که برای هر چرخه رفت و برگشت از یک عدد جریان سنج استفاده می شود. این قطعه در زمان نصب کلکتور به منظور تعیین جریان مناسب برای هر چرخه در نظر گرفته می شود و با کمک آن همچنین می توان مقدار آب گرم ورودی به هر مسیر را مورد بازبینی قرار داد.

شیر بای پاس

عملکرد شیر بای پس به این شکل است، که از طریق گردش دوباره آبی که دارای مقداری حرارت است، مانع از هدر رفت انرژی در سیستم گرمایش از کف می شود.

شیر مخلوط کننده

دمای آب در حال جریان در لوله های گرمایش از کف معمولاً کمتر از دمای آب ورودی از پکیج یا موتورخانه است. در نتیجه شیر مخلوط کننده از طریق مخلوط کردن آب ورودی از پکیج یا موتورخانه با آب برگشتی مقداری از دمای آب ورودی کم می کند. سپس بعد از تنظیم شدن دمای آب رفت، این آب وارد چرخه گردش در سیستم گرمایش از کف می شود.

ترموستات اتاقی

مقدار دمای آب مورد نیاز در سیستم گرمایش از کف از طریق ترموستات اتاقی اندازه گیری می شود. برای خرید ترموستات اتاقی از دیجی کالا بر روی لینک مورد نظر بزنید. آب در حال گردش در سیستم گرمایش از کف با کمک پمپ آب این سیستم به چرخش در می آید، که در واقع این قطعه با شیر مخلوط ترکیب شده است.

شیرهای هواگیری

شیرهای هواگیری در قسمت لوله بازویی کلکتور رفت تعبیه شده اند و به منظور خارج کردن هوای درون سیستم گرمایش از کف مورد استفاده قرار می گیرند.

شیر هواگیر اتوماتیک مدل fhf-eaترمومتر و فشار سنج

یکی دیگر از اجزای بسیار مهم در ساختمان کلکتور گرمایش از کف، فشار سنج و ترمومتر هستند که به طور مستقیم بر روی کلکتور نصب می شوند. تا با استفاده از آن ها بتوان به دو هدف، یعنی تعیین دمای داخل لوله ها و همچنین فشار آب به راحتی دست یافت.

نحوه ساخت و سرهم کردن کلکتور گرمایش از کف

 1. ابتدا با توجه به مساحت ساختمان به خریداری کلکتور با تعداد ورودی و خروجی مورد نیاز ساختمان اقدام نمایید. لازم به ذکر است که اگر ساختمان مورد نظر مساحت زیادی داشته باشد، بهتر است از چند کلکتور در نقاط مختلف آن استفاده کنیم.
 2. شیر هواگیری اتوماتیک و شیر آبگیری را در ابتدای کلکتور رفت که معمولاً در قسمت بالای کلکتور برگشت قرار گرفته، تعبیه کنید. شیر تخلیه را نیز بر روی قسمت ابتدایی کلکتور برگشت نصب کنید.
 3. در قسمت دیگر کلکتور شیر رفت کلکتور (قرمز) در قسمت بالا و شیر برگشت کلکتور(آبی) در کلکتور پایینی قرار گرفته است.
 4. شیرهای عمل کننده را بر روی کلکتور برگشت به تعداد نیاز کلکتور وصل کنید.
 5. فلومترها را در بالای کلکتور رفت به تعداد مورد نیاز کلکتور وصل کنید.
 6. حال نوبت به نصب شیر مخلوط کننده یا میکسر والو می رسد. این شیر به پمپ کلکتور متصل شده و سپس به سمت ورودی و خروجی پمپ به کلکتور رفت و برگشت وصل می شود تا از این طریق دمای آب جریان یافته در سیستم را متعادل کند.

روش نصب کلکتور چگونه است؟

کلکتور ها معمولا در جعبه نصب می شوند که به آن جعبه کلکتور میگویند. این جعبه‌ها دارای دو پایه در پایین و دو پایه در بالا هستند که هر کدام با یک بست مخصوص کلکتور را نگه می‌دارند.

قبل از اینکه کلکتور در جعبه بسته شود باید ابتدا مکان مناسبی برای نصب جعبه کلکتور در نظر گرفته شود. معمولا جعبه کلکتور را در آشپزخانه، سرویس بهداشتی و یا تراس ساختمان نصب می‌کنند و دلیل آن هم در دسترس بودن جعبه کلکتور است.

همچنین در نصب جعبه کلکتور باید در نظر گرفته شود که مکان نصب نباید زیاد تاریک، نم دار و سست باشد. ضمنا در زیر اتصالات گاز و برق هم نباید نصب شود.

زیر جعبه کلکتور تا کف ساختمان بین 15 تا 20 سانتی‌متر باید ارتفاع داشته باشد و جعبه باید کاملا بصورت تراز نصب شود.

برای نصب تراز جعبه کلکتور باید ابتدا بوسیله آجر و یا هر مصالح دیگری زیر کلکتور تنظیم شود و پس از تراز شدن آن با استفاده از گچ و یا شن و سیمان جعبه در جای خود محکم شود. البته برخی از جعبه‌های کلکتور خودشان پایه دارند.

قبل از نصب جعبه بهتر است کلکتورها آماده شوند و درون جعبه اتصال داده شوند.

ضمن اینکه ارتفاع گفته شده برای زیر جعبه کلکتور به این دلیل است که لوله‌هایی که انشعاب گرفته می‌شود بتوانند جایی برای خم کاری و ورود به کلکتور داشته باشند و در این حین از بدنه کلکتور و ساختمان لوله‌ها بیرون نزنند.

لوازم نصب کلکتور از نوع رفت و برگشتی برند دانفوس Danfoss

 1. فلومتر یا فلوگیج: فلومتر کلکتور ( رفت و برگشت) دانفوس میزان جریان را برای سیستم نشان می دهد. و با استفاده از شیر تنظیم جریان تنظیم می شود. کلکتور گرمایش ازکف دانفوس مدل FHF از فلومتر استفاده نمیشود.
 2.  گیج دما و فشار: کلکتور ( رفت و برگشت) دانفوس توسط آب گرم تغذیه می شود. و بهتر است که دما و فشار آن بوسیله‌ی یک ترمومتر و یک مانمومتر تحت کنترل باشد.
 3. شیر پر کردن/تخلیه کردن: شیر پرکننده و تخلیه برای پر کردن و تخلیه اولیه سیستم گرمایش از کف استفاده می شود. در محصولات دانفوس این شیر همراه با شیر هواگیر می‌باشد.
 4. محرک یا شیر برقی مخصوص کلکتور: محرک به عنوان یک دروازه عمل می کند و باز و بسته می شود تا آب از هر مدار عبور کند. محرک توسط ترموستات ناحیه مربوطه کنترل می شود.
 5. شیر هواگیر اتوماتیک : ایرونت اجازه می دهد تا هوا از سیستم گرمایش از کف خارج شود.
 6. اتصال 16*4/3 آلوپکس : جهت اتصال کلکتور گرمایش کفی به لوله انشعابات از اتصالات مخصوص بین لوله و انضاب استفاده میشود.
 7. بست نگهدارنده: یک جفت بست جهت نصب و نگهداشتن کلکتور ( رفت و برگشت) دانفوس در جعبه کلکتور نیاز است.
 8. شیر بای پس مخصوص گرمایش از کف : نصب یک شیر بای پس جهت جلوگیری از استهلاک پمپ و صرفه جویی در مصرف انرژی برای هر سیستم گرمایش کفی بسیار مفید است.

خرید شیرالات صنعتی دانفوس از کاریز پایدار انرژی

نکات مهم در نصب کلکتورها
 • این قطعه به خودی خود کارایی ندارد و باید با توجه به محاسباتی که انجام می‌شود کلکتور آماده بهره‌برداری شود. برای این کار باید ابتدا محاسبه کنید که یک کلکتور با چه ضخامت و با چه میزان خروجی نیاز دارید؟ کلکتور شما به چه میزان ورودی آب نیاز دارد و خروجی‌های آب باید از هر انشعاب چقدر باشد و نهایتا نکته آخر اینکه در ساختمان آیا لوله‌کشی گرمایشی هم وجود دارد یا خیر. این به دلیل گرفتن انشعاب اضافی از کلکتور برای ورودی آب گرمایش می‌باشد.
 • معمولا ساده‌ترین راه برای تعیین و انتخاب این قطعه میزان انشعاب‌های مورد نیاز و قطر لوله‌های مورد نظر برای لوله‌کشی می‌باشد.
 • این قطعه به شکلی طراحی می‌شود که در هر دو سمت امکان اتصال لوله‌های ورودی آب گرم و سرد وجود دارد.
 • این وسیله زمانی که برای اجرای لوله‌کشی آب گرم و سرد مورد استفاده قرار می‌گیرد تنها از یک سمت به لوله اصلی اتصال داده می‌شود و سمت دیگر آن با درپوش‌های مخصوص کلکتوری بسته می‌شود.
 • اما زمانی که نیاز باشد در ساختمان لوله‌کشی گرمایش هم انجام شود از سمت دیگر کلکتوری که آب اصلی شهر به آن متصل شده است یک خروجی دیگر هم برای پکیج و یا آبگرمکن گرفته می‌شود.
 • اتصال لوله‌های اصلی مانند لوله اصلی شهر به این قطعه توسط شیرهای زانویی کلکتور و یا زانوهای کلکتوری انجام می‌شود.
 • معمولا این زانوهای کلکتوری را از نوع والو دار انتخاب می‌کنند تا در صورت نیاز بتوانند ورود و یا خروج آب را کنترل کنند.
 • لوله‌های ورودی آب اصلی و خروجی آب از کلکتورها معمولا در ابعاد 25 و 30 انتخاب می‌شوند و بسته به میزان انشعاب و خروجی کلکتور و بزرگی ساختمان این شیرها انتخاب می‌شوند.
 • هر چه میزان خروجی این قطعه بیشتر باشد قطر لوله بهتر است بالاتر یعنی 32 باشد اما اگر تعداد انشعاب‌ها یا خروجی‌ها کم باشد همان انشعاب 25 یا حتی 20 کفایت می‌کند. اما اگر تعداد انشعاب 4 یا 5 انشعاب باشد انتخاب قطر لوله و زانویی بیش از 25 نیازی نیست. برای کلکتورهای 6 خروجی هم بسته به طول مسیر لوله‌کشی و نوع مصرفی‌ها هم می‌توانید لوله 32 و هم لوله 25 انتخاب کنید.

مزایای استفاده از کلکتور در سیستم تاسیسات ساختمان

نقش کلکتور در موتورخانه کاملا مشخص است، تقسیم آب گرم در تمام واحدها با یک فشار و اندازه و کاهش مصرف انرژی؛ اما این تنها ویژگی استفاده از کلکتور در سیستم تاسیسات ساختمان نیست. وجود کلکتور برای سایر قسمت‌ها به غیر از موتورخانه مانند وجود کلکتور آب یا کلکتور پکیج نیز به همین دلیل است.
اگر برای بخشی از سیستم تاسیسات یکی از واحدهای ساختمان، مشکلی پیش بیاید نیاز به قطع کردن کل سیستم گرمایش ساختمان و یا آب ساختمان نمی‌باشد. با بستن شیر کلکتور موتورخانه یا آب آن واحد می‌توان به تعمیر خرابی پرداخت بدون اینکه مشکل و یا قطعی برای سایر واحدها پیش بیاید.
برخی از مهمترین مزایای استفاده از کلکتورها در سیستم تاسیسات ساختمان:
 • کم شدن هزینه های نصب و راه اندازی سیستم های لوله کشی آب در ساختمان
 • قرار نگرفتن اتصالات در کف
 • عدم اتلاف حرارتی زیاد در مسیرهای طولانی
 • جلوگیری از پرت لوله
 • امکان کنترل جداگانه مصرف کننده ها
 • راحتی و دسترسی سریع به لوله ها در زمان تعمیر
 • افزایش عمر لوله ها و اتصالات به کار رفته
 • تنظیم فشار آب به طوریکسان برای همه مصرف کننده ها

هزینه نصب کلکتور موتورخانه

هزینه راه اندازی کلکتور موتورخانه و یا کلکتور آب و پکیج، بستگی به تعداد واحدهای ساختمان، ارتفاع ساختمان، و نوع سیستم گرمایش دارد. در ساختمان‌هایی که نیاز است، سیستم گرمایشی آن‌ها تعداد واحدهای زیادی را گرم کند، باید از یک کلکتور با قطر زیاد استفاده کنید.
همچنین اگر نیاز به استفاده از پمپ آب در ساختمان دارید باید از لرزش گیر نیز استفاده کنید تا لرزش‌های پمپ باعث خرابی اتصالات لوله‌ها نشوند، این ها همه مواردی هستند که در هزینه نهایی نصب کلکتور موثر است.
با در نظر گرفتن هزینه‌های جانبی نصب کلکتور موتورخانه قیمت قطعه اصلی کلکتور موتورخانه بستگی به جنس و اندازه آن دارد.
برای نصب کلکتور شما نیاز به شیر های ورودی و خروجی دارید که هر کدام هزینه جداگانه دارند. اگر شما نیاز به خروجی های بیشتر داشته باشید می‌توانید چند کلکتور را با استفاده از لوله و اتصالات مطمئن به یک دیگر وصل کنید.

عواملی که میتواند بر قیمت یک کلکتور و هزینه نصب آن در لوله کشی کلکتوری تاثیر بگذارد:

 • تعداد واحد های ساختمانی
 • ارتفاع ساختمان
 • نوع سیستم آب گرد و سرد
 • وجود یا عدم وجود لرزش گیر
 • جنس و اندازه کلکتور
 • برند تولید کننده کلکتور

نکات مهم قبل از خرید کلکتور

دوام یکی دیگر از عواملی است که باید قبل از خرید کلکتور گرمایش از کف در نظر بگیرید. این به این دلیل است که یک کلکتور خورشیدی بادوام شما را از انجام تعویض های منظم باز می دارد. از طرف دیگر، مدت گارانتی مهم است. هنگام خرید کلکتور گرمایش از کف، توصیه می شود آن را انتخاب کنید که دوره گارانتی طولانی دارد. در نتیجه، در صورت بروز مشکل در تجهیزات، هیچ هزینه ای متحمل نخواهید شد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.